Hilal Bozkurt

Hilal Bozkurt is a Registered Psychologist with a warm and compassionate approach. She is passionate about improving the mental health and well being of her clients. She ensures that her clients are welcomed in a safe and non judgemental space, allowing them to explore their difficult life challenges and emotions, empowering them to reach their optimal and highest state of self regulation, functioning and an overall improved quality of life.

Hilal has experience working in private practice with individuals of all ages across the lifespan with different developmental stages and a variety of presentations. She has interest in working with families and the youth following her rich experience working with families and their children collaboratively during her previous role as a school counsellor.

Furthermore, Hilal also has experience working with clients with disabilities that are eligible to benefit from the NDIS scheme. She has attained extensive experience working with NDIS service providers and has a good understanding of the unique needs of clients who suffer from disabilities.

Hilal has a warm, client-centred and compassionate approach to therapy, who is solution focused. She has a well established intervention repertoire ranging from from Cognitive Behaviour Therapeutic (CBT),  Acceptance and Commitment Therapy (ACT), Solution Focused Therapy (SFT), Exposure Therapy, Motivational Interviewing and Mindfullness training.

Hilal strives to create a meaningful therapy experience for all her clients within a safe space, with honesty, integrity and compassion, which are the guiding principles of her practice.

Hilal is bilingual and speaks English and Turkish

Qualifications:

Training:

Memberships:

Works with:

Areas of Interest:

Available Days:

ndis
Ahpra
APS
NSW Government

Hilal Bozkurt; danışanlarının(hastalarının) zihinsel sağlığını ve refahını iyileştirmeye tutkulu bir "Genel Psikolog'dur." Hastalarının kendilerini güvenli bir elde olduğunu hissettiren, oldukça sıcak ve şefkatli bir yaklaşıma sahiptir. Kişilerin kendilerini  yargılayacı bir yaklaşımı olmağından  emin olabilecekleri bir profesyoneldir. Zorlu bir yaşamın bireylerde açtığı psikoljik hasarları iyileştirmenin yollarını keşfetmede onlara iyi bir rehberdir. Danışanlarını,(hastalarını) benliklerini ve algılarını düzenleyerek yaşam kalitelerini geliştirmelerine dönük çözümlere kavuşturur.


Hilal, farklı tedavi aşamaları ve çeşitli psikolojik yöntemleri ile tüm yaş gruplarındaki bireyler için özel pratik psikoljik çalışma deneyimlerine sahiptir. Okul danışmanı olarak önceki görevi sırasında aileler ve çocuklarıyla işbirliği yaparak onların seviyelerini yükseltmelerine yardımcı olup bu zengin deneyimi ile  aileler ve gençlerle çalışmada da oldukça ilgilidir.


Ayrıca, Hilal, NDIS şemasından faydalanma hakkına sahip olan engelliler ile çalışma deneyimine de sahiptir. NDIS hizmet sağlayıcılarıyla çalışma konusunda geniş deneyime sahiptir ve engellilerin  bir birinden farklı psikolojik ihtiyaçlarına fazlasıyla duyarlıdır.


Hilal, etkili terapi yöntemleri ile  hastalarına hak ettikleri ilgiyi gösteren ve bunu yaparken  şefkatli bir yaklaşım sergileyen, çözüm odaklı bir profesyoneldir.


Hilal iki dillidir ve İngilizce ve Türkçe bilmektedir. 


Nitellikler: 

Eğitim: 

Üyelikler: 

Ile çalışır:


Ilgi alanları:

Müsait Günler: